Kto by si bol pomyslel, že z malého veľmi jednoduchého účtovného systému, ktorý vytvorili v roku 1984 traja vysokoškolskí študenti, sa vyvinie kompletné softvérové riešenie plánovania podnikových zdrojov (ERP) pre stredné a veľké podniky pod názvom Microsoft Dynamics NAV, ktoré sa bude používať sa po celom svete. Ako sa to začalo ... História systému Dynamics
Kto by si bol pomyslel, že z malého veľmi jednoduchého účtovného systému, ktorý vytvorili v roku 1984 traja vysokoškolskí študenti, sa vyvinie kompletné softvérové riešenie plánovania podnikových zdrojov (ERP) pre stredné a veľké podniky pod názvom Microsoft Dynamics NAV, ktoré sa bude používať sa po celom svete.
Ako sa to začalo …
História systému Dynamics NAV sa začala v roku 1983 v Kodani vo vtedajšej spoločnosti PC&C ApS (Personal Computing and Consulting). Jeho tvorcovia Jesper Balser, Peter Bank a Torben Wind v roku 1984 vytvorili softvér pod názvom PC-Plus ako riešenie pre účtovníctvo v malých podnikoch a domácich kanceláriách.
V roku 1987 sa spoločnosť premenovala na Navision Software a v tom istom čase sa zmenil aj názov systému na Navigator, avšak na verejnosti bol používaný skôr názov Navision. Prvým sloganom spoločnosti sa stal „Krása jednoduchosti“, ktorý symbolizoval jej stratégiu tvorby softvéru s čo najjednoduchším prostredím pre používateľa. Tento slogan bol následne spájaný so všetkým vzniknutými verziami.
Do roku 1990 bol Navision (Navigator) predávaný predovšetkým v Škandinávii. S verziou Navision 3.0 spoločnosť expandovala aj do ďalších krajín v Európe a to do Nemecka, Španielska a Veľkej Británie. V roku 1992 bola podpísaná zmluva so spoločnosťou Peachtree Software, ktorá tak získala práva na predaj a implementáciu systému Navision v Spojených štátoch amerických.
Spolupráca Navision s Microsoftom
V roku 1993 vydala spoločnosť Microsoft svoj prvý 32 bitový operačný systém Microsoft Windows, čo bolo signálom pre vývoj novej verzie Navisionu kompatibilnej s týmto operačným systémom.
Navision 3.50 bola prvá verzia kde Navigator nebol hlavným menom. Napriek tomu, že v Dánsku na naďalej nazýval Navigator, od roku 1994 bol primárnym názvom Navision.
A tak v roku 1995 bol predstavený nový produkt pod názvom Navision Financials 1.0, ktorý bol navrhnutý pre verzie operačných systémov Windows 95 a Windows NT. Spoločnosť naďalej rozširovala svoj produkt a postupne boli pridané moduly Správa kontaktov v roku 1997, Výroba v roku 1998 a rozšírenie modulu Predaj v roku 1999. V roku 1998 vyšla posledná verzia pod operačným systémom DOS.
Systém Navision Financials získal v roku 2000 certifikáty Microsoft 2000 Professional Certification a Microsoft Windows 2000 Server Certification. V rovnakom roku sa Navision Software spojila s ich konkurentom, dánskou spoločnosťou Damgaard Data A/S, ktorých vlajkovým produktom bol systém Axapta. Zlúčením týchto dvoch spoločností vznikol nový spoločný názov NavisionDamgaard A/S, ktorý sa následne premenoval na Navision A/S. V roku 2001 sa s vydaním novej verzie 3.00 zmenil aj názov produktu z Navision Financials na Navision Attain.
V roku 2002 bola spoločnosť Navision A/S odkúpená Microsoftom za 1,4 miliardy dolárov. Jednalo sa o najväčšie investičné náklady v histórii Microsoftu. Kúpou systému Navision vzniklo v Microsofte nové oddelenie pod názvom Microsoft Business Solutions. V tom istom roku boli vydané dve nové verzie systému 3.10 a 3.60 pod názvom Microsoft Navision Attain. V roku 2003 sa opäť zmenil názov produktu na Microsoft Business Solutions Navision. Tento názov mali nasledujúce verzie 3.70 a 4.00.
Vznik Microsoft Dynamics NAV
V roku 2005 sa spoločnosť Microsoft rozhodla premenovať všetky svoje ERP produkty a tak vznikol názov systému Microsoft Dynamics NAV, ktorý sa používa dodnes. Prvá verzia pod týmto názvom bola vydaná v marci roku 2007 ako Microsoft Dynamics NAV 5.0. Spoločnosť v roku 2008 zverejnila, že názvy nových verzií produktov budú obsahovať číslo kalendárneho roku, v ktorom budú vydané – v prípade, že sú vydané v prvom polroku.
Veľká zmena nastala s vydaním Microsoft Dynamics NAV 2009, v ktorom k doterajšiemu klasickému klientovi bol pridaný aj RTC klient (Role Tailored Client) s novým užívateľským rozhraním zameraným na role.
Spoločnosť po dlhšej prestávke prišla v októbri roku 2012 s verziou Microsoft Dynamics NAV 2013, v ktorej bol optimalizovaný RTC klient a pridaný aj webový klient. Pre zjednodušenie a spríjemnenie užívateľského prostredia prešla veľkou zmenou aj dizajnová stránka systému.
V roku 2015 vyšla ďalšia verzia Dynamics NAV 2015 doplnená o používateľské rozhranie pre tablety a dotykové mobilné zariadenia.
V súčasnosti sú dostupné verzie Dynamics NAV 2016 a Dynamics NAV 2017, ktoré priniesli ďalšie zaujímavá novinky, vylepšenia a prepojenia na ďalšie aplikácie, umožňujú pracovať s údajmi kdekoľvek a kedykoľvek na smartfóne alebo tablete.
Spoločnosť Microsoft plánuje vydávať nové verzie systému každý rok, v ktorých budú pridávané rôzne nové funkcie a rozširované jednotlivé moduly.
Chcete sa aj vy pripojiť k spokojným používateľom systému Microsoft Dynamics NAV? Kontaktujte nás a my vám radi ukážeme, čo zavedenie moderného podnikového informačného systému Dynamics NAV prinesie vašej spoločnosti.