1 kilobajt dát na 1 kilo počítača alebo podnikové informačné systémy z minulosti

1 kilobajt dát na 1 kilo počítača alebo podnikové informačné systémy z minulosti

Zamrzol nám na dve sekundy internet? Na informáciu o presnej pozícii konkrétnej súčiastky v sklade musíme spraviť až 5 klikov v podnikovom informačnom systéme? Zase musíme vytvoriť výrobnú zákazku aby sa informácie z nej automatizovane dostali do všetkých potrebných oddelení vo firme? No strašné. Alebo nie? Pre správne zhodnotenie situácie si poďme pripomenúť, ako vyzerala

Zamrzol nám na dve sekundy internet? Na informáciu o presnej pozícii konkrétnej súčiastky v sklade musíme spraviť až 5 klikov v podnikovom informačnom systéme? Zase musíme vytvoriť výrobnú zákazku aby sa informácie z nej automatizovane dostali do všetkých potrebných oddelení vo firme? No strašné. Alebo nie? Pre správne zhodnotenie situácie si poďme pripomenúť, ako vyzerala informatizácia vo firmách len pár desiatok rokov dozadu.

Ak je dnes „ťažké“ vytiahnuť z vrecka smartphone a mať vďaka Dynamics 365 všetky informácie o firme k dispozícii v reálnom čase, čo potom mali hovoriť manažéri v roku 1982? Mať k dispozícii mobilný počítač znamenalo ťahať so sebou obrovský a ťažký kufrisko s miniatúrnou obrazovkou, do ktorého ste museli vkladať veľké diskety. A ak by ste sa chceli dokonca pripojiť online na nejakú sieť, to znamenalo mať so sebou ďalšie kufre s modemom.

historia-pocitace-1

O pár rokov neskôr to bol už „len“ 6 kilogramový kufor s vyklápacou monochromatickou obrazovkou, pričom v prepočte na dnešné ceny stál najlacnejší model okolo 1000 €.

historia-pocitace-2

Ak ste však chceli niečo na úrovni firemného manažéra, museli ste si pripraviť rozpočet aspoň 10 000 € a aj tak ste so sebou vláčili 7 kg tehlu, na ktorej dokázal bežať iba MS-DOS.

historia-pocitace-3

Viacerí používatelia so svojimi vlastnými rolami a právomocami? To bolo možné už v roku 1970! Síce offline, iba na jednom a tom istom počítači, maximálne s piatimi používateľmi a… to vpravo na fotografii je iba monitor. Počítač je tá skriňa vedľa.

historia-pocitace-4

Ak Vám povieme, že na fotografii sú derné štítky a Vy neviete čo to je, buďte radi. Vážne: buďte radi. Čo by ľudia v tej dobe dali za efektívny online informačný systém…

historia-pocitace-5

Potrebujete 5 MB voľného miesta na disku? Nech sa páči. Už si ho len stačí odniesť. Dodávkou… Áno, služba Microsoft OneDrive vtedy neexistovala.

historia-pocitace-6

Pokiaľ budeme hovoriť o strojovom spracovaní dát vo firemnom prostredí, určite musíme spomenúť francúzsku dopravnú spoločnosť Calberson. Na fotografii je reálny model počítačovej zostavy, používanej vo firme v 60. rokoch: v strede je tlačiareň a z prava do ľava čítačka magnetických pások IBM 2415, skriňa (áno, skriňa) s elektrickým napájaním, hlavný počítač IBM 2020 a pod ním čítačka derných štítkov IBM 2560.

historia-pocitace-7

Na poslednej fotografii vidíme samé prvenstvá: prvý digitálny fotoaparát, prvý mobilný tablet, dokonca s dotykovým perom a prvé „mobilné“ telefóny.

historia-pocitace-8

Chceli by ste niečo z toho používať dnes pri svojej každodennej práci? Asi nie. Nakoniec to môžeme zhodnotiť tak, že dnes máme k dispozícii úžasne výkonné a efektívne podnikové informačné systémy ako Microsoft Dynamics 365, skvelé pracovné nástroje ako Word, Excel, Powerpoint, užitočné služby ako Microsoft Azure alebo OneDrive a ľahký hardvér s dostatočnou výdržou batérie. A s takouto výbavou je už radosť pracovať.

malachovská 2016 2

Článok napísala

Miroslava Malachovská

Miroslava je marketingový manažér. Pracuje v spoločnosti Telegrafia už viac ako dvanásť rokov. Začala ako asistentka obchodného oddelenia a neskôr pracovala ako koordinátor vzdelávacieho centra. Od svojho návratu z materskej dovolenky pracuje pre marketingové oddelenie. Skúsenosti a poznatky, ktoré získala, jej dávajú pevnú základňu pre náročnú a tvorivú prácu, ktorú teraz robí pre marketingové oddelenie. Miluje beh a udržuje sa fit pravidelným tréningom a prípravou na polmaratónové súťaže.

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie