Heslo 1234 je ľahostajnosť

Heslo 1234 je ľahostajnosť

Rovnako tak 0000  Žijeme v digitálnej dobe, kedy sú dáta menou a informácie majú cenu zlata. Či ide o súkromné alebo podnikové, informácie, ktorými disponujeme a majú pre nás istú váhu si musíme chrániť. No aj náš tím zložený z expertov ERP je tvorený... ľuďmi. Chcem tím povedať len to, že  aj tie najväčšie databázy sú v základe chránené jednotlivcami. Silné

Rovnako tak 0000 

Žijeme v digitálnej dobe, kedy sú dáta menou a informácie majú cenu zlata. Či ide o súkromné alebo podnikové, informácie, ktorými disponujeme a majú pre nás istú váhu si musíme chrániť. No aj náš tím zložený z expertov ERP je tvorený… ľuďmi. Chcem tím povedať len to, že  aj tie najväčšie databázy sú v základe chránené jednotlivcami. Silné heslá sú dôležitým základom ochrany akýchkoľvek údajov. Bohužiaľ, veľa používateľov stále používa rovnaké heslá pre všetky svoje profily alebo používajú jednoduché zaužívané kombinácie ako 0000, 1234 alebo heslo obsahujúce ich meno či názov konta. 

Ako však zabezpečiť, aby bolo heslo skutočne bezpečné a aké triky môžete použiť na profesionálne zvýšenie ochrany vašich údajov? Skúsme si to zhrnúť do šiestich najdôležitejších bodov: 

1. Pri tvorbe hesla buďte kreatívny  

Jednou z najväčších prekážok na ceste k bezpečnému heslu je nedostatok kreativity. Z tohto dôvodu by ste si mali dobre premyslieť, ako vytvoriť jedinečné heslo. Keďže kreativite sa medze nekladú, príkladov je nekonečne veľa. Vymyslite si napríklad vetu a použite len prvé písmená každého slova. Takto sa bez väčšej námahy vytvorí bezpečné heslo, ktoré zaručene neuhádnete – teda ostatný by nemuseli. 

2. Dlhé heslá vytvárajú bezpečnosť   

Vo všeobecnosti platí, že čím je heslo dlhšie, tým je ťažšie ho uhádnuť. Preto sa radšej vyhnite príliš krátkym heslám a chráňte sa priradením vhodnej dĺžky. Okrem toho by heslu nemala chýbať komplexnosť, takže určitá dĺžka s dobrou kombináciou písmen, číslic a špeciálnych znakov je veľmi dôležitá. V dnešnej dobe je táto komplexnosť zakomponovaná do podmienok pre tvorbu hesla. Takže ak vás tieto podmienku niekedy naštvú, pamätajte, že je to pre vašu bezpečnosť. 

3. Použite kalkulačku / náhodný generátor    

Aby ste sa vyhli osobným záverom o pridelení hesla, môžete si ho vytvoriť pomocou kalkulačky či generátora, kde jednoducho zadáte, koľko číslic má mať vaše nové heslo a čo má obsahovať. Potom sa vygeneruje náhodná kombinácia, ktorú môžete zapísať a použiť. 

silne hesla

4. Neukladajte si svoje heslá    

Často lákavá možnosť uloženia hesla priamo na stránke sa rýchlo stáva bezpečnostným rizikom pre vaše dáta. Nevravím, že sám to nevyužívam no to len pre stránky a aplikácie, ktoré neobsahujú žiadne dôležité dáta a táto možnosť je len zrýchlením procesu prihlasovania. Pretože aj keď už k vašim údajom pristúpi niekto iný, prístup je už odomknutý, čo znamená, že vy nad nimi strácate kontrolu, respektíve jedinú ochranu. Z tohto dôvodu sa uistite, že vaše heslá nie sú zapamätané na stránkach, ktoré obsahujú dáta, ktoré by mali byť chránené. 

5. Pravidelne si meňte heslá     

Aj keď to na prvý pohľad môže znieť komplikovane, mali by ste svoje heslá meniť čo najčastejšie. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť, že vaše údaje zostanú utajené a nebudú sa dať vystopovať, aj keď sa na ich získanie prijmú konkrétne opatrenia. Pri opakovaných zmenách hesla sa uistite, že postupujete aspoň podľa predošlých štyroch bodov. 

6. Viacfaktorová autentifikácia     

Rovnako podľa 5 opísaných bodov dôrazne odporúčam aj používanie viacstupňového overenia hesla. Veď to určite poznáte. Overenie formou SMS, sekundárneho emailu a podobne. Viacfaktorové overenie exponenciálne zabezpečuje vaše účty. 

No a teraz sa len zamyslite, koľko z týchto bodov ste využili pri tvorbe vašich hesiel. Čo mi pripomína, že si idem zmeniť tie svoje. 


Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie