Ako sledovať svoje montážne práce

Ako sledovať svoje montážne práce

Predstavte si, že ste vlastníkom spoločnosti, ktorá sa zaoberá montážnou činnosťou. Samotný pojem montáž v sebe zahŕňa mnoho oblastí a tak vaša spoločnosť sa môže zaoberať montážou technických zariadení ako napríklad zabezpečovacie systémy, výrobné linky, výťahy, satelitná technika alebo montážou z oblasti stavebníctva, ako napríklad interiérový nábytok, kuchynské linky, vstavané skrine a pod. Montovať teda

Predstavte si, že ste vlastníkom spoločnosti, ktorá sa zaoberá montážnou činnosťou. Samotný pojem montáž v sebe zahŕňa mnoho oblastí a tak vaša spoločnosť sa môže zaoberať montážou technických zariadení ako napríklad zabezpečovacie systémy, výrobné linky, výťahy, satelitná technika alebo montážou z oblasti stavebníctva, ako napríklad interiérový nábytok, kuchynské linky, vstavané skrine a pod. Montovať teda je možné naozaj čokoľvek, avšak pri každej montáži potrebujete určitý vstupný materiál, z ktorého „poskladáte“ svoj produkt a ľudí, ktorí vám ho poskladajú. Ak tieto dve najpodstatnejšie veci máte, tak musíte mať prehľad aj o tom, koľko materiálu a koľko práce, resp. ľudí potrebujete k montáži a v konečnom dôsledku koľko vás daná montáž bude stáť.

Hľadanie správneho riešenia

Pri jednoduchších výrobkoch či menšom počte objednávok zvládnete kontrolu a sledovanie montážnych prác aj v jednoduchších nástrojoch ako Excel. S pribúdajúcim počtom zákazníkov a z toho vyplývajúcich objednávok, montážnych požiadaviek a rozširovania portfólia produktov môžete dostať pocit, že vám už takýto nástroj nepostačuje. Začnete hľadať komplexnejší nástroj a jedným z riešení, ktoré vám v tomto okamihu môže pomôcť je práve informačný systém MS Dynamics NAV.

Tento komplexný ERP systém ponúka v jednom zo svojich modulov samostatnú časť montáže, kde si môžete sledovať všetky vaše montážne objednávky. Samotný doklad montážnej objednávky je veľmi jednoduchý a vyplňujete si v ňom len tie najpodstatnejšie údaje, ktoré k montáži potrebuje. Jedným zo základných údajov je samozrejme produkt, množstvo a termín kedy montujete. Ku konkrétnej objednávke si následne evidujete všetok vstupný materiál, odvedenú prácu a k tomu aj ostatné náklady ako napríklad náklady za dopravu.

Niektoré výrobky si môžete zmontovať vo svojej výrobnej hale a predávať resp. expedovať k zákazníkovi v celku. Iné typy výrobkov si zasa kvôli svojej funkčnosti alebo veľkosti vyžadujú montáž priamo na mieste u zákazníka. Na základe toho systém rozlišuje dva typy montážnych objednávok a to montáž na sklad, kde si výrobok evidujete na vašom sklade a montáž na objednávku, kde finálny výrobok vznikne po dodaní a zmontovaní všetkého materiálu u zákazníka. Samozrejmosťou je aj možnosť tlače prípadne odoslanie emailom akýchkoľvek dokladov, ktoré potrebujete k vašej montáži priamo z informačného systému.

MS Dynamics NAV vám pomôže nielen pri sledovaní skutočných nákladov na montáž, ale aj pri vytváraní cenových kalkulácií, kde na základe montážneho kusovníka produktu, v ktorom máte zaevidované všetky vstupné položky, vám systém po položkách alebo graficky zobrazí celkové očakávané náklady.

Možností, ktoré ponúka informačný systém MS Dynamics NAV je omnoho viac. V prípade montáži môžete mať všetky potrebné údaje v jednom systéme a vždy k dispozícii, či už sú to cenové kalkulácie, štruktúra produktov, evidencia montážnych pracovníkov či samotné montážne objednávky alebo aj možnosť kontroly a porovnania nákladov už dokončených a uzavretých objednávok.

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie