Integrácia ERP s vašim obľúbeným nástrojom

Integrácia ERP s vašim obľúbeným nástrojom

Spoločnosť Microsoft okrem ERP systému Dynamics NAV vyvíja množstvo ďalších produktov. Asi najznámejším je samozrejme operačný systém Microsoft Windows, ktorý ma nainštalovaný okolo 90% všetkých osobných počítačov. Ďalší veľmi obľúbený a takmer v každej spoločnosti používaný nástroj je z balíka Microsoft Office. Určite ste už o ňom počuli a väčšina z vás aj mala možnosť

Spoločnosť Microsoft okrem ERP systému Dynamics NAV vyvíja množstvo ďalších produktov. Asi najznámejším je samozrejme operačný systém Microsoft Windows, ktorý ma nainštalovaný okolo 90% všetkých osobných počítačov. Ďalší veľmi obľúbený a takmer v každej spoločnosti používaný nástroj je z balíka Microsoft Office. Určite ste už o ňom počuli a väčšina z vás aj mala možnosť s ním pracovať, je to Microsoft Excel.

Ako to je pri prechode na nový systém

Väčšina spoločností, ktoré nemajú žiaden informačný systém, prípadne majú jednoduchý ekonomický systém, používajú pre veľkú časť svojej práce práve Microsoft Excel. V rôznych .xlsx súboroch evidujú objednávky, zákazky, skladové zásoby, príjmy, výdaje atď., ktoré majú v rámci firmy používatelia sprístupnené v zdieľaných adresároch.

Každý používateľ je rozdielny, má iné zvyky a spôsoby pri práci. Niektorí používatelia pri prechode na nový informačný systém znášajú zmenu ľahšie, iní sa s tým zasa ihneď nevedia zmieriť a spočiatku naďalej pracujú „po starom“ alebo súbežne s novým systémom.

Microsoft Excel je v dnešnej dobe prepracovaný nástroj s obrovským množstvom funkčností, ktoré nenájdete v žiadnom ERP systéme. Preto aj po nasadení nového informačného systému je úplne bežné jeho používanie.

Používajte ho aj naďalej s Dynamics NAV

Exportovať údaje do Excelu v systéme Dynamics NAV môžete troma základnými spôsobmi:

1. Export tlačových zostáv

Každú tlačovú zostavu môžete ihneď vytlačiť, zobraziť si jej náhľad alebo exportovať do Excelu. Môžete to napríklad využiť ak chcete jednorazovo uložiť údaje zo systému v Exceli a ďalej s nimi pracovať už mimo systému alebo ak potrebujete upraviť údaj na niektorom zo skladových alebo výstupných dokladov.

2. Export všetkých zoznamov

Informačný systém Dynamics NAV poskytuje možnosť exportu do Excelu takmer každej časti systému. Karty zákazníkov, dodávateľov, skladové karty a pod. môžete uložiť v Exceli a v prípade potreby s nimi ďalej pracovať. Zoznamy nákupných alebo predajných objednávok či faktúr, výrobných zákaziek, servisných zákaziek atď. vyexportujete do Excelu a tento zoznam budete mať v Exceli stále aktuálny. Napríklad ak už používate vo vašej spoločnosti dlhodobo vyvíjaný Excel pre rôzne štatistiky a vyhodnotenia, môžete ho používať aj naďalej a „kŕmiť ho“ aktuálnymi údajmi z informačného systému.

3. Klasické „copy“ a „paste“

Okrem zabudovaných nástrojov pre export údajov do Excelu môžete využívať aj bežný spôsob kopírovania údajov. Označíte konkrétny údaj alebo riadky v systéme, kliknete na kopírovať a následne v Exceli vložiť údaje. Tento spôsob kopírovania môžete realizovať aj pomocou klávesových skratiek.

A na záver…

Dynamics NAV umožňuje exportovať údaje zo systému do Excelu a rovnako aj importovať údaje z Excelu do systému. Pri každodennej práci sa stretnete prevažne s exportom údajov do Excelu. O importe údajov si povieme viac v nasledujúcom príspevku. Ešte predtým ako si ho prečítate vám to môžeme ukázať aj na osobnom stretnutí. V prípade záujmu nás kontaktujte.

P_Gorej

Článok napísal

Peter Gorej

Peter je konzultantom ERP pre oblasť výroby, servisu a skladového hospodárstva. Rovnako sa venuje aj správe systému a integrácii s rôznymi externými nástrojmi.

 

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie