Tipy na najobľúbenejšie videokonferenčné softvéry

Tipy na najobľúbenejšie videokonferenčné softvéry

Žijeme v ťažkej dobe. Minimálne čo sa týka pracovného sektoru, pandémia si podmanila väčšinu jeho zložiek a nám neostalo nič iné ako sa jej podmaniť. Pozitívnejšie povedané prispôsobiť. Napriek nutnosti obmedzovania osobného sociálneho kontaktu a práce z domu však máme stále pár es v rukáve. Jedno z nich určite predstavujú programy, ktoré dokážu nahrádzať osobný kontakt v podobe prenosu zvuku a videa. Videokonferenčné

Žijeme v ťažkej dobe. Minimálne čo sa týka pracovného sektoru, pandémia si podmanila väčšinu jeho zložiek a nám neostalo nič iné ako sa jej podmaniť. Pozitívnejšie povedané prispôsobiť. Napriek nutnosti obmedzovania osobného sociálneho kontaktu a práce z domu však máme stále pár es v rukáve. Jedno z nich určite predstavujú programy, ktoré dokážu nahrádzať osobný kontakt v podobe prenosu zvuku a videa. Videokonferenčné programy nám pomáhajú udržovať interné kontakty v rámci firmy (napr. porady) alebo externé kontakty medzi zamestnancami a zákazníkmi. Čím vo veľkej miere prispievajú k možnosti plnohodnotného chodu akejkoľvek spoločnosti aj počas pandémie. Nech už ide o náš osobný alebo pracovný sociálny život.

Práca z domu je novodobým trendom už takmer celý rok a nič nenaznačuje, že by sa to v najbližšom čase akokoľvek zmenilo. Veľa firiem preto určite pristúpi k používaniu videokonferenčného softvéru. No videokonferencie sú omnoho viac ako len občasným nástrojom na „schôdzky“ či marketing. Sú niečo ako firemný smartfón. Respektíve … môžu byť. Preto je dôležité správne sa rozhodnúť pri výbere konkretného programu. Najväčšími faktormi na ktoré treba prihliadať sú funkcie daného softvéru a samozrejme cena. Či je program zadarmo alebo si zaň budeme musieť zaplatiť, či umožňuje zdielanie súborov, obrazovky, prístup k pracovným plochám, vysielanie pre veľké skupiny divákov a pod.

Dnes je v ponuke viacero alternatív, ktoré nám dokážu zabezpečiť takmer všetko, čo od komunikačného programu vyžadujeme. Ponuka je síce pestrá ale len niekoľko programov tvorí elitu:

Zoom (free aj platený)

Jeden z najpopulárnejších programov na videohovory a videokonferencie. Je jednoduchý na používanie, funguje dobre aj pre veľké množstvo ľudí a jeho bezplatná verzia väčšinou postačí pre splnenie túžob izolovaného človeka. Mínusmi Zoomu sú obmedzenie času hovoru vo free verzii a nižšia štandardná kvalita videa.

Microsoft Teams (free aj platený)

MS Teams je súčasťou niektorých balíkov kancelárskeho softvéru Microsoft, a preto je možné, že ho už vaša firma má k dispozícii. Ponúka veľmi dobrú organizáciu pracovných stretnutí a konferenčných hovorov s množstvom ľudí (až 250) – môžete jednoducho pracovať s dokumentmi počas porady. Má síce vyššie nároky na voľné miesto na harddisku, ale patrí medzi najpopulárnejšie voľby. Zjednodušene povedané ide o akýsi Skype pre firmy. Ponúka však funkcie navyše.

videkonferencia

Skype (free)

Ďalšia aplikácia firmy Microsoft v poslednej dobe zaviedla nové funkcie a funguje na rôznych platformách. Je však skôr vhodný na neformálne videohovory, než na pracovné porady, keďže zdieľanie súborov, termínov a podobne je trochu náročnejšie.

WebEx (free aj platený)

Softvér spoločnosti Cisco je dobrou voľbou najmä pre väčšie podniky. Zvláda pracovné porady, skupinovú prácu aj väčšie konferencie v dobrej audio/video kvalite. Má rôzne verzie za rôzne ceny, avšak jeho free verzia je menej atraktívna, než u konkurencie.

Podobného softvéru je na digitálnom trhu naozaj veľa, preto si môžete vybrať len podľa toho, ktorý program vám najviac vyhovuje. Medzi bezplatné programy patria Google Meet (užitočné najmä, ak používate iné produkty Google), platené Zoho (open source) a GoToMeeting, prípadne môžete využiť videohovory v aplikáciach ako Discord, Facetime, Google Messinger alebo Slack.

Funkcie tých „najväčších“ mien spomedzi programov ponúkajúcich videokonferencie sa pre bežné používanie veľmi nelíšia. Najväčším rozdielom je akurát spoplatnenie programu (mesačne/ročne a pod.) prípadne dĺžka bezplatnej skúšobnej tzv. trial verzie a jej možnosti, ktoré sú v niektorých prípadoch „orezané“. Iným podstatnejším rozdielom môže byť napríklad limit účastníkov prebiehajúcich hovorov. Mnohé programy však ponúkajú štandard 250 osôb, čo je podľa môjho názoru viac, ako dokáže využiť prevažné percento firiem. Volieb, ako volať do sveta je v súčasnosti mnoho a určite sa nájde tá správna pre vás.

Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
PROFILE

Viac na preskúmanie