Microsoft Teams robí prácu z domu produktívnou

Microsoft Teams robí prácu z domu produktívnou

Rok 2020 je, okrem iného, rokom videohovorov. Aby boli pracovné videohovory a konferencie účinné, potrebujú kvalitnú platformu. Jedno z dostupných a populárnych možností je produkt Microsoft Teams. Ponúka výdatnú porciu funkcií - pre koho je teda najlepšou voľbou? Áno, možností od konkurenčných firiem je mnoho ale MS Team tak trochu vyniká. Navyše je úplne zadarmo

Rok 2020 je, okrem iného, rokom videohovorov. Aby boli pracovné videohovory a konferencie účinné, potrebujú kvalitnú platformu. Jedno z dostupných a populárnych možností je produkt Microsoft Teams. Ponúka výdatnú porciu funkcií – pre koho je teda najlepšou voľbou?

Áno, možností od konkurenčných firiem je mnoho ale MS Team tak trochu vyniká. Navyše je úplne zadarmo v balíkoch Microsoft365 a Office 365. Poďme sa teda ponoriť do všetkého, čo potrebujeme vedieť o tomto skvelom riešení spolupráce pre firmy, nezávislých pracovník a vlastne aj všetkých ostatných, ktorí pracujú v tímovom prostredí.

Dôležité funkcie

Mať dobrý a hlavne účinný tímový priestor je kľúčom k schopnosti robiť kreatívne rozhodnutia a komunikovať medzi sebou. Softvér zdieľaného pracovného priestoru je preto kľúčovým a umožňuje to oveľa ľahšie. Najmä ak je spoločnosť, ktorá ho používa zložená z väčšieho počtu zamestnancov či tímov. Microsoft Teams ponúka bežné funkcie programov podobného typu, avšak je zameraný najmä na pracovnú produktivitu. Zahŕňajú kvalitné video a audio hovory až pre 300 ľudí, zdieľanie a odosielanie dokumentov a súborov, textový chat, plánovanie a nahrávanie meetingov. MS Teams má aplikáciu pre stolné počítače, ale aj webové rozhranie a mobilnú aplikáciu a je prepojený s ostatnými aplikáciami Microsoft Office. Jednoducho povedané – umožňuje efektívnu pracovnú kolaboráciu v reálnom čase.

Chcete vedieť viac? Tak teda:

Tímy a kanály – Tímy sú tvorené kanálmi, ktoré sú vlastne akýmisi diskusnými fórami medzi napr. kolegami. Môžete mať vytvorený tím Marketing a kanál Propagácia produktu XY. V ňom bude prebiehať komunikácia členov marketingu, ktorí na propagácii produktu pracujú.

Konverzácie v rámci tímov a kanálov – Každý z členov tímu si môže prezerať alebo pridávať nové konverzácie do základného kanála. Navyše do nich môže pozívať ďalších členov vďaka funkcii @ (na rozdiel napr. od konkurenčného programu Slack).

Funkcia četu – Základná funkcia chatu sa bežne nachádza vo väčšine podobných aplikácií a tu môže prebiehať medzi tímami, skupinami alebo jednotlivcami.

Ukladanie dokumentov na SharePointe – Každý tím, ktorý používa MS Teams má stránku v Sharepoint Online, ktorá obsahuje predvolený priečinok knižnice dokumentov. Všetky súbory zdieľané vo všetkých konverzáciách sa do neho automaticky ukladajú. Pre citlivé informácie je možné prispôsobiť si možnosti nastavenia povolení a zabezpečenie.

Online videohovory a zdieľanie obrazovky – S MS team si užijete plynulé, kvalitné a rýchle videohovory so zamestnancami vo vašej firme alebo klientmi mimo nej. V komunikačných programoch ako je tento je veľmi dobre mať kvalitnú a prepracovanú funkciu videohovoru. Výhodou je určite tiež jednoduché a rýchle zdieľanie pracovnej plochy, ktoré využijete pri potrebe technickej pomoci alebo pri spolupráci viacerých používateľom v reálnom čase.

Online stretnutia – Táto funkcia môže obohatiť vašu komunikáciu, celofiremné stretnutia alebo školenia pomocou online stretnutia, ktoré ponúka spojenie až 10 000 používateľov. Stretnutia môžu zahŕňať kohokoľvek mimo podniku alebo v ňom. Funkcia Online stretnutia obsahuje tiež plánovacie pomôcky, aplikáciu na vytváranie poznámok, nahrávanie súborov a četové správy v rámci/počas online stretnutia.

Audiokonferencie – Podobne ako funkciu četu, aj funkciu audiokonferencie nájdete takmer v každom podobnom softvéri. Vďaka nej sa k mítingu môže online pripojiť ktokoľvek prostredníctvom telefónu. S podporou pripojenia zahŕňajúcou veľký počet miest sa konferencie môžu zúčastniť aj používatelia na cestách a to aj bez potreby internetového pripojenia. To už však vyžaduje ďalšie licencie.

Plná telefónia (Full telephony) – Microsoft 365 Business Voice môže úplne nahradiť existujúci telefónny systém vašej firmy. Rovnako aj tu sú však potrebné ďalšie licencie.

Jednoducho povedané program MS Teams je koncepčne podobný svojmu konkurentovi s názvom Slack. Ponúka však o niečo viac takmer po každej stránke. A ako sme v úvode spomínali – je úplne zadarmo v balíkoch Microsoft365 a Office 365.

Microsoft-Teams-home-office

Výhody oproti konkurencii

  1. Bezpečnosť – MS Teams oplýva bezpečnostnými protokolmi vysokej úrovne a kvalitným šifrovaním dát. Preto je možné pracovať aj s citlivými informáciami bez obáv.
  2. Intuitívnosť – Ovládanie programu je jednoduché a rýchlo sa dostane do krvi. Boti alebo zadávanie príkazov cez “/” zjednodušia pracovný život mnohých zamestnancov.
  3. Integrácie – MS Teams sa stane súčasťou už existujúceho zoznamu programov, ktoré využívajú všetci členovia tímu. Je jednoduché ho prepojiť s e-mailom, dokumentami a aplikáciami typu Trello, Twitter, GitHub alebo Adobe Creative Cloud.

Samozrejme, každý softvér má svoje mínusy – niektoré funkcie MS Teams sú občas trochu komplikovanejšie (napríklad vytváranie nových tímov) a nároky na kapacitu súborov patria medzi vyššie.

Pre koho je Microsoft Teams určený / Prečo by ho mala vaša firma používať?

Je to vhodný program pre firmy a jednotlivcov, ktorí majú pravidelné videokonferencie a kolaborácie v niekoľkých skupinách zároveň. Množstvo firiem už s nejakým softvérovým balíkom od spoločnosti Microsoft funguje. Preto je veľmi pravdepodobné, že aj ta Vaša. V tom prípade neostáva nič iné ako si prácu s MS Teams osvojiť.

Keď na to príde, podniky by mali používať Microsoft Teams pretože je user-friendly – užívateľsky mimoriadne prívetivý a dokáže uľahčiť vytvorenie dokonalého pracovného prostredia medzi vzdialenými používateľmi alebo v rámci veľkej spoločnosti/podniku. Zjednodušuje prácu na diaľku a sústredí ju na jednom mieste. Ťažiť z neho môžu aj vaše projekty, produkcie či obchodné prvky. Cieľom tejto náhrady Skype for Business je zlepšovať produktivitu, tak … do práce.

Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie