Cloud, klaud, či oblak?

Cloud, klaud, či oblak?

Vývoj v oblasti IT rýchlo beží vpred. Mladí ľudia si dnes ani nevedia predstaviť svet bez internetu. Denne pozerajú na Facebooku, kto z priateľov čo zaujímavé publikoval, vystavujú svoje príbehy na Instagrame, či sledujú obľúbené spevácke, herecké či športové „hviezdy“ na Twitteri. Okrem telefonovania komunikujeme cez Skype, Hangouts, WhatsApp, ... A tak si mnohí ani

Vývoj v oblasti IT rýchlo beží vpred. Mladí ľudia si dnes ani nevedia predstaviť svet bez internetu. Denne pozerajú na Facebooku, kto z priateľov čo zaujímavé publikoval, vystavujú svoje príbehy na Instagrame, či sledujú obľúbené spevácke, herecké či športové „hviezdy“ na Twitteri. Okrem telefonovania komunikujeme cez Skype, Hangouts, WhatsApp, … A tak si mnohí ani neuvedomujeme, že využívame cloudové služby a že svoje údaje – fotografie, videá, maily, komunikáciu s priateľmi – máme uložené v cloude.

Od lokálnych počítačov ku cloudu

Ako sa to postupne vyvíjalo? Najprv sme mali všetky údaje uložené na svojom počítači a na iný počítač sme ich prenášali cez diskety. S príchodom počítačových sietí a internetu, sme mohli údaje posielať alebo zdieľať, ale stále sme ich mali na svojom počítači, prípadne sme mali prístup k údajom na inom počítači v našej počítačovej sieti. Ak sme neboli pri svojom počítači, prístup sme k nim nemali.

S používaním cloudových služieb sa všetko diametrálne zmenilo. Údaje máme uložené v cloude a nech sme kdekoľvek, kde máme pripojenie do internetu, môžeme sa k nim dostať prostredníctvom ľubovoľného počítača, tabletu či mobilu. Ak máte účet na Facebooku alebo poštovú schránku na Gmaili, viete o čom hovorím. Ale skôr, ako sme mohli začať používať tieto služby, museli sme sa zaregistrovať, inými slovami vytvoriť si účet alebo identitu, pomocou ktorej máme prístup k svojim údajom. Ale o tom už v ďalšom príspevku.

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie