Ako na to: Výber informačného systému

Ako na to: Výber informačného systému

A je to tu. Spoločnosť rozhodla, že ide nasadzovať informačný systém. Osloví pár spoločností, nasledujú stretnutia, konzultácie, prezentácie systému. Každý systém vyzerá podobne, nejaké karty, okná, konzultanti hovoria rečou iného kmeňa... Ako sa v tom vyznať? Ako správne vybrať informačný systém? Kľúčové bolesti Pri implementácii informačného systému v podniku je dôležité, aby si firmy stanovila,

A je to tu. Spoločnosť rozhodla, že ide nasadzovať informačný systém. Osloví pár spoločností, nasledujú stretnutia, konzultácie, prezentácie systému. Každý systém vyzerá podobne, nejaké karty, okná, konzultanti hovoria rečou iného kmeňa…

Ako sa v tom vyznať? Ako správne vybrať informačný systém?

Kľúčové bolesti

Pri implementácii informačného systému v podniku je dôležité, aby si firmy stanovila, čo očakáva od implementácie informačného systému. Ako prvé je potrebné stanoviť si kľúčové bolesti, ktoré firmu trápia. Nasadením informačného systému sa poriadok vo firme neurobí sám, niekto musí zadávať dáta do systému a dbať na dodržiavanie pracovných postupov. Systém síce upozorní, že napr. nie je zadané sériové číslo pri nákupe, ale to či je to sériové číslo správne, to už vie posúdiť len človek.

Riešenie na mieru alebo vychytané riešenie, ktoré je na trhu dlhodobo

Riešenie na mieru – spoločnosť ponechá aktuálny ekonomický softvér, s ktorým je dlhodobo spokojná, a prepája ho s informačným systémom šitým na mieru. Procesy sú naprogramované podľa aktuálneho stavu podniku. Perfektné, všetko funguje podľa požiadavky zákazníka.

Spoločnosť je ale živý organizmus, funguje v prostredí, na ktoré vplýva množstvo faktorov. Zmení sa napríklad produktové portfólio, vymenia sa ľudia a súčasný informačný systém je potrebné znova programovať a udržiavať aj prepojenie s ekonomickým systémom. Ďalšie náklady, ďalšie problémy.

Pri výbere informačného systému je potrebné myslieť na to, aby bol informačný systém konfigurovateľný, komplexný a podporoval rast spoločnosti.

Spoľahlivý partner

Asi najdôležitejším bodom je partner, ktorý Vám informačný systém bude implementovať. IT firmy obvykle fungujú tak, že urobia pre zákazníka všetko, čo im vidia na očiach. Naprogramujú aj to, čo je v štandarde systému. Predsa zákazník to tak chce.

Spoľahlivý partner však urobí to, že po detailnej analýze podniku odporučí optimalizáciu procesov. Tam, kde vidí priestor na zmenu a čo mu táto zmena prinesie. Partner, ktorý pôsobí na trhu dlhodobo a vie, ako to vo firmách funguje v praxi.

Každá spoločnosť si má isté špecifiká. Či už je to obchodná spoločnosť, výrobná či stavebná spoločnosť. Vo fáze výberu informačného systému je každý hrdá na svoju riešenie na kolene a poväčšine si všetci myslia, že informačný systém nemá podporu nástrojov na to, čo si časom táto spoločnosť vybudovala. Opak je však pravdou, ERP systém majú veľké množstvo nástrojov na podporu procesov. Tieto systémy sú na trhu dlhodobo a sú vyvinuté na základe skúseností firiem, ktoré ich používajú.

Kontaktujte nás a radi vám ukážeme, čo prinesie zavedenie moderného podnikového informačného systému Dynamics NAV vo vašej spoločnosti.

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie