Nečumte do blba! (voľba správneho monitora)

Nečumte do blba! (voľba správneho monitora)

Dlhé hodiny v práci sediac za monitorom ste síce osvietení, ale práve to vám namiesto nirvány môže privodiť problémy. My v Telegrafii vieme, ako sa chrániť a minimalizovať negatívny dopad každodenného pracovného nasadenia na naše zdravie. Jedným koncom pracovnej „trojnožky“ – počítač, pracovník, stolička, sa zaoberáme aj v našom ďalšom článku, ktorý vám môže poradiť  s výberom vášho – možno

Dlhé hodiny v práci sediac za monitorom ste síce osvietení, ale práve to vám namiesto nirvány môže privodiť problémy. My v Telegrafii vieme, ako sa chrániť a minimalizovať negatívny dopad každodenného pracovného nasadenia na naše zdravie. Jedným koncom pracovnej „trojnožky“ – počítač, pracovník, stolička, sa zaoberáme aj v našom ďalšom článku, ktorý vám môže poradiť  s výberom vášho – možno budúceho- sedacieho aparátu. V tomto článku sa však pozrieme na to, aké vlastnosti by mal mať monitor určený pre dennodennú a pohodlnú prácu.

Prvý krok, o ktorom už mnohí z vás isto dobre vedia, je správne nastavenie monitoru. Nech už máte ergonomický alebo len monitor so základnými nastaveniami, stále by ste ho mali mať približne vo výške vašich očí, aby ste tak predišli možným problémom krčnej chrbtice. Pri pohľade na stred obrazovky by mala hlava smerovať jemne smerom dole. Ako vám radí titulok, nečumte do blba … ale pred seba. Správny výber monitora pre vašu prácu v Dynamics 365 Business Central alebo inom systéme vás môže ochrániť aj pred závažnejšími ťažkosťami. Modré svetlo monitora môže viesť k vysušeniu oči. To k únave, tá zas k bolesti hlavy, tie k migréne a tá… Samozrejme trochu preháňam, ale ak si chcete byť istí, že vaša práca pri počítači nebude zdraviu škodlivá, tu sú niektoré vlastnosti monitora, ktoré vám k tomu môžu pomôcť:

Zakrivenie obrazovky

Zakrivené monitory sú – ako to vyplýva z ich názvu – monitory so zakrivenou obrazovkou. Tá poskytuje používateľom pohlcujúci zážitok (záleží od uhlopriečky/veľkosti) a širšie zorné pole. Vďaka zakriveniu a zornému poľu sa dokáže divák pozerať na celú obrazovku bez väčšej námahy. Oko sa tak neunaví a spomalí sa proces jeho vysúšania. Oblý tvar minimalizuje skreslenie obrazu, ktoré je častým javom na okrajoch rovných monitorov. Navyše vylepšuje hĺbku obrazu, čo má za dôsledok, že obraz sa zdá byť väčším a jednoduchšie sa naňho pozerá. Vlastnosti zakrivených monitorov a ich pozitívny vplyv je priamoúmerný s veľkosťou monitora. Osobne si myslím, že zaoblené monitory s menšou uhlopriečkou ako 27 palcov sú skôr iba dizajnovými kúskami.

Jednou z najdôležitejších vlastností, na ktoré sa pri výbere môžeme sústrediť je hĺbka zakrivenia. Je meraná v „r“, čo prestavuje zaoblenie a monitory sú označované napr. 1800R až po cca 4000R. V podstate stačí vedieť, že čím nižší je tento parameter, tým viac zaoblený monitor je. Toto je však už vecou názoru a nemá to veľký vplyv na zdravie.

monitory zaoblene

Filter modrého svetla

Modré svetlo je typom “krátkovlnného“ a vysoko energetického svetla, ktoré vyžarujú digitálne obrazovky. Nie len že má toto svetlo negatívny dopad na váš spánok, no navyše unavuje oči rýchlejšie. Jeho dopad sa najviac prejaví v noci (málo okolitého svetla), kedy môže potlačovať vylučovanie melatonínu, čo je hormón, ktorý nás robí unavenými. Mnohé moderné monitory v sebe majú zabudovaný filter, ktorý tento druh žiarenia eliminuje. Je nutné podotknúť, že obraz s takýmto filtrom vyzerá akoby bol zafarbený do žlta, jeho žiarivosť je nižšia, no práve to nám má pomôcť.

monitory farebny filter

Ergonómia

V tomto bode si musíte uvedomiť, akú prácu robíte, a aký monitor by bol pre vás najvhodnejší. Jeho – alebo ich – dobrý výber vám môže vo vašej práci veľmi pomôcť.  Ergonomický monitor vám umožní dokonalú polohovateľnosť a nastavenie si sklonu, zdvihu či otočenia monitora podľa toho, ako vám to najviac vyhovuje. Ak pracujete ako programátor (podľa preferencií), grafický dizajnér, výrobný technik alebo len trávite veľa času na bulvárnych stránkach, môžete sa poobhliadnuť po monitore s funkciou pivot. Ide o podporu vertikálneho otočenia obrazovky. Všetky tieto možnosti vám zabezpečia optimálne podmienky pre prispôsobenie pracovného priestoru a podporia vás v boji proti únave očí.

Tých vlastností, ktoré by ste mali zvážiť je samozrejme veľa a človek sa nikdy nebude riadiť pri výbere len svojim zdravím. V tmavých priestoroch / noci by ste si však mali jas monitora znížiť, ak váš monitor nedisponuje filtrom modrého svetla. Prípadne použiť nejaký druh osvetlenia za monitorom ako rozptýlenie a uľavenie pre vaše oči. Potom je tu rozlíšenie monitora, ktoré dnešnej dobe nie je menšie ako Full HD, čo znamená, že ak nepotrebujete pracovnú obrazovku s vyšším rozlíšením, nemusíte sa tým vôbec zaoberať. Pozor však na Ultra HD (4K) monitory s malými uhlopriečkami. 4K na malých monitoroch znamená veľmi malé ikonky na ploche a všeobecne malé užívateľské prostredie. Aby ste nemuseli žmúriť do monitorov, odporúčam vám použiť priblíženie – lupu – na pracovnú plochu a používané aplikácie. No a samozrejme nikdy nechoďte pod 60 Hz panel aj keď v dnešnej dobe …

monitory pivot - ergonomia

Bonus

Pracovné okuliare s filtrom modrého svetla

Ako bonus mi nedá nespomenúť okuliare určené pre prácu na počítači. Ak máte v práci monitor, ktorý nemá filter proti modrému svetlu, takéto okuliare dokážu byť plnohodnotnou náhradou. Ako ich používateľ musím povedať, že naozaj fungujú. Odradiť vás môže len žlté zafarbenie skiel na niektorých modeloch. V súčasnosti je toho v ponuke viac ako dosť. Bez dioptrií aj dioptrické, v rôznych farebných prevedeniach a štýloch, s pridanými vlastnosťami (imitácia dioptrií 0.5, zvýšenie kontrastu a pod.) a to všetko v rôznych cenových kategóriách. Chrániť svoje oči teda môžete aj štýlovo.

monitory okuliare

Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie