Jednoduchý ekonomický softvér alebo výkonný ERP systém?

Jednoduchý ekonomický softvér alebo výkonný ERP systém?

Každý z nás pozná ten pocit po príchode do práce – krátka porada pri rannej káve v kuchynke, množstvo nevybavených mailov, poprepájané excelovské tabuľky a každý z kolegov má inú verziu, kopa nezaevidovaných faktúr, papieriky polepené na monitore PC, atď. A cítime, že toto nie je dobré. Neustále naháňame informácie po firme. Áno, toto je

Každý z nás pozná ten pocit po príchode do práce – krátka porada pri rannej káve v kuchynke, množstvo nevybavených mailov, poprepájané excelovské tabuľky a každý z kolegov má inú verziu, kopa nezaevidovaných faktúr, papieriky polepené na monitore PC, atď. A cítime, že toto nie je dobré. Neustále naháňame informácie po firme. Áno, toto je čas, kedy si firma uvedomuje, že potrebuje komplexný informačný systém.

Áno, toto je čas, kedy si firma uvedomuje,
že potrebuje komplexný informačný systém.

Na trhu dnes existuje veľké množstvo informačných systémov. Či už sú to malé lokálne riešenia, alebo riešenia veľkých hráčov. Vo všeobecnosti môžeme informačné systémy rozdeliť na ekonomický softvér alebo ERP riešenie.

Ekonomický softvér je vhodný pre malé firmy za účelom spracovania účtovníctva, vytváranie objednávok, poprípade aj spracovanie v sklade. Aj keď ani malej firme takýto ekonomický softvér nemusí stačiť, napr. ak má sklad usporiadaný v regálovom systéme, eshop prepojený s informačným systémom a pod.

ERP systém slúži na správne riadenie procesov od nákupu, skladov, výroby až po samotné spracovanie ekonomiky. Aj ERP systémy ponúkajú viac možností nasadenia. Menší balík funkčnosti sa nasadí pri rozbehu firmy – nákup, predaj, sklady a ekonomika. S rastom firmy porastie aj balík ďalších funkčností pre riadenie výrobných a iných procesov. Okrem štandardného „on premise“ riešenia na vlastnom serveri vo firme, je možné ERP systém nasadiť ako cloudové riešenie vo forme prenájmu. V tom prípade odpadajú úvodné náklady na licencie a premenia sa na prevádzkové náklady vo forme mesačných platieb.

Pri výbere je dôležité uvedomiť si, čo potrebujeme a myslieť na budúcnosť. Ak počítame s rastom našej firmy, výberu ERP systému sa nevyhneme, aj keď na začiatok nasadíme malý ekonomický softvér.

V ďalšom príspevku si povieme, na čo všetko treba myslieť pri samotnom výbere informačného systému.

Ak potrebujete pomôcť s výberom správneho riešenia pre vašu firmu, kontaktujte nás a radi vám poradíme.

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie