Telegrafia na trati Medzinárodného maratónu mieru Košice 2018

Telegrafia na trati Medzinárodného maratónu mieru Košice 2018

História Medzinárodného maratónu mieru Košice 2018 História tohto najstaršieho európskeho maratónu sa začala písať v roku 1924. Toto prestížne podujatie sa od svojho vzniku, okrem 2 rokov počas druhej svetovej vojny (1938 a 1940), uskutočňuje nepretržite, vďaka čomu je Košický maratón kontinuálne najstarším maratónom v Európe. Ako sa to začalo? V lete 1924 navštívil Vojtech

História Medzinárodného maratónu mieru Košice 2018

História tohto najstaršieho európskeho maratónu sa začala písať v roku 1924. Toto prestížne podujatie sa od svojho vzniku, okrem 2 rokov počas druhej svetovej vojny (1938 a 1940), uskutočňuje nepretržite, vďaka čomu je Košický maratón kontinuálne najstarším maratónom v Európe. Ako sa to začalo? V lete 1924 navštívil Vojtech Bukovský olympijské hry v Paríži, kde ho očarili fínski bežci a zvlášť maratón. Po svojom návrate sa plný nadšenia rozhodol zorganizovať maratónsky beh aj v Košiciach. Už 28. októbra 1924 sa 8 odvážlivcov postavilo na štart maratónu pod zrúcaninou Turnianskeho hradu s cieľom v Košiciach. Už od prvého ročníka maratónu bola trať každoročne premeriavaná presne podľa regúl a to na 42 195 km, čím mali výkony punc hodnovernosti. Od roku 1926 až do roku 1988 sa košický maratón bežal na trati z Košíc do Sene a späť. V roku 1989 bola táto trať nahradená mestským okruhom, ktorý sa postupne optimalizoval až do dnešnej podoby.

V roku 1960 dostali Košice svoj umelecký symbol – bronzovú 3,5 metra vysokú sochu maratónskeho bežca. V septembri 2018 v tesnej blízkosti tejto sochy bola odhalená bronzová busta venovaná zakladateľovi maratónu v Košiciach, Vojtechovi Bukovskému.

História účasti Telegrafie na MMM nie je až taká dlhá ako história MMM, no napriek tomu si tieto úžasné preteky užívame každý rok naplno. Tradíciu maratónskeho behu naštartovali majitelia firmy – bratia Marčákovci. Prvýkrát zabehli maratón ešte v roku 1984, dávno pred vznikom Telegrafie, ale na behanie maratónu nezanevreli ani po jej založení. Peter Marčák, náš generálny riaditeľ, naposledy zabehol maratón minulý rok a tento rok sa zúčastnil na sprievodnom podujatí MMM – na minimaratóne, ktorý odbehol spolu so svojimi deťmi.

Tento rok sa odhodlali prvýkrát zabehnúť maratón naši kolegovia Michal Vilím a Marián Čalfa. Polmaratón úspešne zabehli Mirka Malachovská, Andrej Šak a Štefan Vanický. Zúčastnili sme sa aj na sprievodných podujatiach: úspešne dobehla naša firemná štafeta a viacerí kolegovia spolu so svojimi rodinami zabehli minimaratón. Kto nebehal, povzbudzoval pri trati.

Svoje Pocity krátko po dobehnutí nám opísali naši kolegovia z ERP tímu, ktorí si spoločne zabehli štafetu:

Peter
„Tohtoročná štafeta bola trochu náročná, kvôli zdravotným problémom v celom tíme, ale zvládli sme to všetci bravúrne. Teším sa na ďalší rok, kedy to tak ako každý rok, bude opäť lepšie :)“

Patrik
„Na podobnej udalosti som bol prvýkrát v živote. Atmosféra bola úžasná, a aj keď som nemal natrénované to čo som si pôvodne naplánoval, bežalo sa mi veľmi dobre. Ľudia boli fantastickí, povzbudzovali a hnali ma vpred. Celkovo to bolo vydarené podujatie, a ak bude možnosť zabehnúť štafetu aj o rok, tak sa veľmi rád pridám.“

95. ročník je už za nami a tešíme sa na ďalší ročník. Príďte aj vy. Navštívte naše krásne historické mesto a zažite atmosféru najstaršieho maratónu v Európe.
Vyskúšaj raz, zamiluj si navždy!

malachovská 2016 2

Článok napísala

Miroslava Malachovská

Miroslava je marketingový manažér. Pracuje v spoločnosti Telegrafia už viac ako dvanásť rokov. Začala ako asistentka obchodného oddelenia a neskôr pracovala ako koordinátor vzdelávacieho centra. Od svojho návratu z materskej dovolenky pracuje pre marketingové oddelenie. Skúsenosti a poznatky, ktoré získala, jej dávajú pevnú základňu pre náročnú a tvorivú prácu, ktorú teraz robí pre marketingové oddelenie. Miluje beh a udržuje sa fit pravidelným tréningom a prípravou na polmaratónové súťaže.

 

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie