Ako (ne)vybrať nesprávne ERP riešenie

Ako (ne)vybrať nesprávne ERP riešenie

Proces výberu podnikového softvéru je dlhý a komplikovaný. Nemusí to platiť pre každý prípad, no všeobecne je to tak z niekoľkých dôvodov. Riešenie, ktoré si vyberiete, ovplyvní chod vášho podnikania na niekoľko nasledujúcich rokov a poznamená každú jeho zložku. Netreba zabudnúť ani na to, že ide o významnú investíciu. V priemere približne 50% implementácií ERP nedosahuje svoje stanovené ciele, je

Proces výberu podnikového softvéru je dlhý a komplikovaný. Nemusí to platiť pre každý prípad, no všeobecne je to tak z niekoľkých dôvodov. Riešenie, ktoré si vyberiete, ovplyvní chod vášho podnikania na niekoľko nasledujúcich rokov a poznamená každú jeho zložku. Netreba zabudnúť ani na to, že ide o významnú investíciu. V priemere približne 50% implementácií ERP nedosahuje svoje stanovené ciele, je o to dôležitejšie nájsť to najvhodnejšie riešenie pre váš biznis, jeho potreby a posunúť tak misku váh na svoju stranu.

Mnoho podnikov sa vydáva nesprávnou cestou už pri začiatku, keď vstupuje do výberového procesu, pretože verí v niektoré bežné mýty týkajúce sa ERP. No a tieto mylné predstavy môžu mať za následok výber nesprávneho ERP riešenia, nesprávneho výberu podnikania.

Ktorým mýtom teda nepodľahnúť? Tak napríklad týmto piatim:

1. Myslíte si, že technológia je najdôležitejším faktorom

Veľa spoločností nahrádza svoj podnikový systém z dôvodu, že ten ich je už zastaraný či nepodporovaný dodávateľom. A hoci sú to pádne dôvody na prechod k novému softvéru, nemali by byť jediné. Proces výberu je ideálnym časom na vyhodnotenie obchodných cieľov, ich mapovanie a premyslenie implementácie na vaše nové riešenie. Môžete napríklad znížiť prevádzkové náklady alebo zlepšiť presnosť objednávok. Ak máte tieto a iné ciele na pamäti, pomôže vám to zúžiť výber ERP systému.

2. Predpoklad, že všetky ERP riešenia sú rovnaké

Ak ste si niekedy kúpili nové auto, viete (teda predpokladám, že viete), že každý model je iný. A to aj v prípade, že je postavený na rovnakom základe. Každý obsahuje rôzne odchýlky a výhody, či už ide o funkcie alebo vzhľad. To isté platí aj pre ERP softvér. Na prvý pohľad sa môže zdať, že dve konkurenčné riešenia sú rovnaké. Ale keď sa pozriete „pod kapotu“, možno zistíte, že jeden je silnejší. Po jeho vyskúšaní možno zistíte, že je pohodlnejší a vyrobený na mieru pre vás. Rozdiely sa môžu zdať malé, no prihliadnutie na nich môže byť kľúčom k správnemu výberu.

3. Čím viac požiadaviek, tým lepši výber ERP systému

Svoje požiadavky na podnikový systém pokojne zjednodušte. Vytváranie siahodlhých zoznamov, v ktorých si spíšete všetky svoje požiadavky na ERP, všetky funkcie a prvky, ktoré má ERP systém obsahovať, nie je určite nutné.  Väčšina ponúk dodávateľov podnikových systémov rieši len základné body ako sú napríklad automatizácia správ, prepojenie výroby so skladom a podobne. Namiesto toho by ste sa mali pozrieť na špecifické problémy vášho podniku a zistiť ako ich môže nový systém vyriešiť. Nie na základne funkcie, ktoré vám ponúkne kadekto.

4. Uvažujete o ERP projekte ako o IT projekte

Aj keď IT oddelenie je z veľkej časti prínosom pre vaše ERP, firmy musia získať viacero uhlov pohľadu naprieč svojej spoločnosti čo sa týka požiadaviek pri výbere nového systému. Až príliš často sú totiž z týchto konverzácií vynechané dôležité zainteresované strany. Predtým, ako sa pozriete na rôzne systémy, zostavte tím so zamestnancami z každého oddelenia, ktoré používa alebo bude používať nový ERP systém. Či už ide o účtovníctvo, predaj, marketing, predajňu, sklad, logistiku, prevádzku alebo akékoľvek iné oddelenie, dôležité je poznať výzvy, ktorým všetci čelia a poznať to, čo potrebujú pre lepšie vykonávanie svojej práce.

5. Veľká značka / Veľké meno je najlepším riešením

Toto platí nie len v tomto konkrétnom prípade. Platí to takmer všade. Väčšina organizácií začína výber ERP systému so zoznamom tých najväčších a najznámejších spoločností na trhu s ERP softvérom. Tí najväčší dodávatelia určite ponúkajú vynikajúce možnosti pre malé, stredné aj veľké podniky. Avšak, ani ich produkty – ich systém – nemusí byť pre váš systém tým pravým. Na splnenie požiadaviek konkrétne vášho segmentu či spoločnosti môže byť potrebná nevyhnutná kustomizácia (nevyhnutné prispôsobenie). Alebo budete musieť zakúpiť rôzne špecializované doplnky pre systém, aby všetko fungovalo tak, ako chcete. Preto zvážte naozaj všetky dostupné možnosti. Veľké meno teda nemusí stačiť.

Na výber je toho veľa. Jedným z dodávateľov ERP systémov je aj spoločnosť Telegrafia, a. s., ktorá vám ponúka prispôsobenie systému, odborné znalosti a sady nástrojov pre akékoľvek odvetvie. Aj keby existovalo univerzálne riešenie, nebolo by tým správnym. Požadované funkcie a možnosti sú jedinečné a taký môže byť aj váš podnikový systém ak ho zveríte spoločnosti Telegrafia. V prípade záujmu, poradenstva či akýchkoľvek informácií kontaktujte ERP tím našej spoločnosti prostredníctvom formulára na našej webovej stránke.

Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie