Chyby v používaní technológií a ako sa im vyhnúť

Chyby v používaní technológií a ako sa im vyhnúť

Miera interakcie ľudí s technológiami sa každým dňom neustále zvyšuje. Nie len mladá ale aj staršia generácia sa spolieha na najnovšie technológie. Ich využívanie má mnoho výhod, nemôžeme však zatvárať oči pred ich nepriaznivými účinkami, ktorých možno nie je veľa, no po dlhodobom používaní technológií sa môžu dostaviť. V nasledujúcich vetách sa o nich ako aj o

Miera interakcie ľudí s technológiami sa každým dňom neustále zvyšuje. Nie len mladá ale aj staršia generácia sa spolieha na najnovšie technológie. Ich využívanie má mnoho výhod, nemôžeme však zatvárať oči pred ich nepriaznivými účinkami, ktorých možno nie je veľa, no po dlhodobom používaní technológií sa môžu dostaviť. V nasledujúcich vetách sa o nich ako aj o užitočných tipoch, ako sa im vyhnúť, dozviete viac.

Nevýhody používania technológií

Každá jedna a každá ďalšia „vec“, ktorú používame musí mať svoje výhody a nevýhody v závislosti od toho, ako ju používame. Technológie sú najbežnejšie používanou inováciou na svete u mnohých ľudí, na rôzne účely a v závislosti od jednotlivca.

V dnešnej dobe sa k novým technológiám dostávajú už deti v skorom školskom veku. Práve v školách k nim dostávajú prístup. Hraničným príkladom môže byť aj aktuálna pandemická situácia, kedy sa študenti vyučujú dištančne práve prostredníctvom počítačov a internetu. K tomu je ale potrebné stabilné internetové pripojenie a samozrejme samotné zariadenie. Je úžasné vidieť, že technológie k nám vedia priniesť to, k čomu by sme bez nich prístup nemali. No čo ak táto situácia pretrvá?

hranie hier

Podpora lenivosti

Jedným z najhorších účinkov interakcie s technológiami je lenivosť. Tá je celkom bežná u mnohých jedincov, ktorí trávia väčšinu času hraním hier či sledovaním filmov a seriálov prostredníctvom online služieb, ktoré ich ponúkajú. Využívanie takýchto technológií je ľahko návykové, ak ho človek nedokáže patrične ovládať. Sú chvíle, keď sa v hre stratíte, a jediné čo chcete, je dosiahnuť novú úroveň alebo prejsť ďalší level. Ak je človek pod takým tlakom, snaží sa urobiť všetko preto, aby dosiahol svoj cieľ. Takáto vlastnosť vie byť užitočná a priniesť ovocie v prípade, že človek dokáže prepojiť aj s hodnotnejšími činnosťami ako sú učenie či práca.

Aby sme sa lenivosti vyhli, každý z nás musí zhodnotiť a vyvážiť svoju angažovanosť v oblasti technológií. Nenechať sa nimi pohltiť, dokázať ich využívať správne a na správne veci. Takto môžeme zabrániť či zmierniť ich negatívne dopady na nás. Vedieť ich využívať pri plnení svojich cieľov.

Riziko kybernetických útokov

Ďalšou výzvou pri využívaní technológií sú kybernetické útoky. Každý dnes hľadá peniaze a spôsoby ako ich zarobiť po celom svete. Niektorí ľudia sa môžu rozhodnúť, že chcú práve tie vaše a hacknúť Vaše online účty. Vám, iným ľudom, hocikomu. Iní by mohli chcieť získať prístup k osobným či iným údajom a využiť ich vo svoj prospech. Internet rovnako predstavuje veľa rizík. Vírusy, ktoré narušia správne fungovanie vášho zariadenia, doterné reklamy, pofiderné výhry či naoko „oficiálne“ formuláre, ktoré od vás žiadajú informácie o vás. Nech urobíte čokoľvek, podobným situáciám sa nikdy úplne nevyhnete. Najlepšie urobíte, ak sa budete pohybovať po legitímnych webových stránkach, zabezpečíte svoje zariadenia antivírusovým softvérom a Vaše dáta budete chrániť zložitejšími heslami ako 0000 či 1234. Ide hlavne o to sťažiť prístup k tomu, čo si najviac ceníte.

kyberneticke utoky_hesla

Poruchy zdravia

Príliš časté vystavenie technologickým zariadeniam môže viesť až k poruchám zdravia. Jednotlivci pracujúci dennodenne pri počítači (v práci či home office) majú vyššie riziko vzniku problémov so zrakom. Hlavným dôvodom je neustála expozícia modrým svetlom, ktoré vyžaruje z monitoru či iného displeja zariadenia. Ak sa chcete jeho pôsobeniu vyhnúť, odporúčam vám používať počítač (či iné zariadenia) v priestoroch s množstvom – najlepšie denného – svetla. Prípadne používať filter na obrazovku alebo kancelárske okuliare, ktoré modré svetlo úplne eliminujú.

Veľa ľudí si určite myslí, že pokiaľ majú prácu, pri ktorej môžu sedieť (doma) pred počítačom každý deň, tak to zvládli. Majú skvelú prácu v domácom či firemnom no kľudnom prostredí. To môže byť úplná pravda. Avšak asi nemyslia aj na to, aké riziko takáto každodenná sedavá práca predstavuje pre ich chrbát. Ak si nemôžete od práce na počítači nachvíľku oddýchnuť, bolesti chrbta vás, buďme realistický, neobídu. Treba preto dávať pozor, aby to nevyústilo k zdravotným problémom, ktoré sa niekedy veľmi ťažko a dlhodobo liečia.

Ak máte takúto prácu aj vy, môžete sa tomu vyhnúť. Sledujte sa. Monitorujte svoje telo a pri akomkoľvek náznaku nepohodia sa radšej prejdite. Ponaťahujte svoje svalstvo. Aj pár pohybov navyše vie zabrániť šíreniu akýchkoľvek zdravotných ťažkostí. Rovnako tak vám to pomôže uvoľniť svoju myseľ a zrelaxovať. To však záleží aj na vás. Myseľ musíte vedieť vypnúť nie vtedy, keď to po vás chcú ale hlavne keď to potrebujete vy. Po chvíľke sa k práci môžete pokojne vrátiť.

home office

Koniec koncov

Je mnoho ďalších nevýhod, a spôsobov ako ľudia doplácajú na používanie technológií. Pamätajte si však, že napriek zmienenému, internet vám stále ponúkne všetky potrebné informácie. Musíte však sledovať vaše kroky na ceste naprieč technológiami a pozorne si vyberať si len to najlepšie čo potrebujete a čo vás nejako obohatí. Dávajte si preto pozor a vyhnete sa väčšine nástrah.

Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie