Ako bojovať so stresom na pracovisku

Ako bojovať so stresom na pracovisku

Prehrať audio: Your browser does not support the audio element. Tvrdú prácu by sme si nemali zamieňať s prepracovaním na úkor sociálnych vzťahov či fyzického zdravia. Každý, kto niekedy niekde pracoval, sa v istom bode stretol s tlakom spôsobeným pracovným stresom. No ani to vám nemusí zaručiť, že sa stresu vyhnete úplne. Akákoľvek práca v sebe môže prechovávať stresujúce

Prehrať audio:

Tvrdú prácu by sme si nemali zamieňať s prepracovaním na úkor sociálnych vzťahov či fyzického zdravia. Každý, kto niekedy niekde pracoval, sa v istom bode stretol s tlakom spôsobeným pracovným stresom. No ani to vám nemusí zaručiť, že sa stresu vyhnete úplne. Akákoľvek práca v sebe môže prechovávať stresujúce prvky a je jedno, že robíte to, čo milujete.

Z krátkodobého hľadiska môže ísť napríklad o tlak vyvíjaný nutnosťou dodržania termínu či splnenia náročnej povinnosti. Ak sa však pracovný stres stane chronickým, môže byť veľmi škodlivý pre naše fyzické či emočné zdravie. Najsmutnejšie je, že takýto stres je v dnešnej dobe úplne bežný. Stále viac ľudí uvádza prácu ako hlavný zdroj stresu. Nie stále sa však dokážete pracovnému napätiu vyhnúť. Napriek tomu môžete podniknúť kroky, ktoré vám pomôžu s jeho zvládaním.

Najčastejšie zdroje pracovného stresu

Niektoré faktory majú tendenciu ísť ruka v ruke s pracovným stresom. Medzi bežné stresory spojené s prácou sú napríklad: nízky plat, nadmerné pracovné zaťaženie, málo príležitostí pre pracovný rast, nezaujímavá a nenáročná práca, nedostatok sociálnej podpory, nedostatok kontroly nad pracovnými rozhodnutiami, konfliktné požiadavky alebo nejasné očakávania nášho výkonu.

Účinky nekontrolovaného stresu

Stres súvisiaci s prácou nezmizne len tak. Nestačí, keď si vyberiete deň voľna. Ak pretrváva, ovplyvňuje naše zdravie a pohodu. Stresujúce pracovné prostredie môže prispievať k problémom, ako sú bolesti hlavy, žalúdka, k poruchám spánku, dýchavičnosti či neschopnosti sústrediť sa. Chronický stres však môže vyústiť až do úzkosti, nespavosti, vysokého krvného tlaku a celkového oslabenia nášho imunitného systému. Rovnako môže prispievať k negatívnym zdravotným stavom ako sú depresie, obezita alebo dokonca srdcové choroby. Ľudia, ktorí sú mu vystavení nadmerne a pravidelne, sa s problémami, ktoré stres spôsobuje vyrovnávajú často nezdravým spôsobom. Konzumujú nezdravé jedlá, prejedajú sa alebo prepadnú návyku fajčenia cigariet, pitia alkoholu či užívaniu drog.

Podniknite kroky na zvládanie stresu

Každý má vlastné metódy. Bojovať so stresom na pracovisku nám môže pomôcť náš zamestnávateľ, a to napríklad prispôsobením pracovnej štruktúry alebo aj samotného prostredia.

V tomto odseku si v pár bodoch priblížime ako môžete zvládať stres vy sami jednoduchými napr. dodržiavaním nasledujúcich bodov.

  • Sledujte stresové faktory: V priebehu jedného či dvoch týždňov sledujte, ktoré situácie vo vás vyvolávajú najväčší stres a ako na nich reagujete. Svoje poznatky si pokojne zapisujte napríklad do denníka. Zaznamenajte svoje myšlienky, pocity a informácie o prostredí, ľuďoch, ktorí sa zúčastnili danej situácie, okolnostiach a zároveň vašej reakcie. Zvýšili ste hlas? Kúpili si niečo sladké v automate alebo ste sa išli poprechádzať? Tieto záznamy či poznámky vám môžu pomôcť nájsť vzorce medzi stresovými faktormi a vašimi reakciami na nich.
  • Snažte sa bojovať zdravo: Namiesto toho, aby vašu stresovú odozvu tvoril fastfood a alkohol, urobte zmenu a bojujte zdravo. Cvičenie je skvelým stimulátorom stresu. Čoraz viac obľúbenou voľbou je joga, no prospešná je akákoľvek forma fyzickej aktivity. Čas by sme si mali nájsť aj na naše koníčky a činnosti, ktoré radi vykonávame. Toto je veľmi subjektívne. Od čítania románu, koncerty, čas strávený s rodinou, hranie hier – čokoľvek čo nám prinesie potešenie. Dôležitým  pre zvládanie stresu je tiež kvalitný spánok. Ten môžeme podporiť napríklad obmedzením kofeínu v poobednej časti dňa či vyhýbaniu sa stimulačných aktivít (napr. pozeranie TV) v noci.
  • Stanovte si hranice: V dnešnom digitálnom svete je ľahké cítiť tlak z potreby neustálej dostupnosti. Musíte si stanoviť hranice pracovného života. Vytvorte si pravidlá. Večer už z domu nekontrolujte emaily. Počas večere nedvíhajte pracovný telefón a pod.. Aj keď majú ľudia rozdielne preferencie, pokiaľ ide o prepojenie ich pracovného a súkromného života, vytvorenie takýchto hraníc môže v značnej miere pomôcť v redukcii pracovného stresu a vzniku konfliktu medzi našim životom a prácou.
  • Dobite si baterky: Aby ste sa vyhli účinkom stresu a syndrómu vyhorenia, potrebujete čas na doplnenie energie a návrat do „predstresového“ fungovania. Jednoducho povedané musíte … vypnúť. Mimo práce sa jej výhradne nevenujte a pokúste sa na ňu úplne nemyslieť. Tieto body sú navzájom prepojené. Rovnako tu pomôžu vaše hobby. Neplytvajte vaším dovolenkovým časom. Ak je to možné a cítite, že to potrebujete, vezmite si voľno výhradne na relaxáciu a odpočinok. Návrat do práce síce vie byť ťažký, no uvidíte, že je to omnoho lepšie ako predtým. Ak voľno nepripadá do úvahy, tak proste vypnite smartfón a svoju pozornosť venujte čomukoľvek, čo nemá s prácou nič spoločné.
  • Naučte sa relaxovať: Stres môžete zmierniť napríklad aj meditáciou alebo hlbokými dychovými cvičeniami. Postačí, ak si nájdete pár minút denne, počas ktorých sa budete sústrediť na nejakú jednoduchú aktivitu, napríklad dýchanie, chôdzu alebo jedlo (najlepšie zdravé :). Schopnosť cielene sa sústrediť na jedinú činnosť bez vyrušovania, sa opakovaním a praxou posilní a vy zistíte, že ju môžete využiť v rôznych aspektoch svojho života.
  • Porozprávajte sa s nadriadeným: Zdravie zamestnancov priamo súvisí s produktivitou pri práci, takže váš nadriadený by mal mať motiváciu vytvárať pracovné prostredie, ktoré zamestnancom zaručí pohodu. Ak vás niečo trápi či stresuje, otvorene sa o tom porozprávajte so šéfom. Účelom takého rozhovoru nesmie byť zostavenie zoznamu sťažností, ale skôr vytvoriť efektívny plán obmedzenia stresových faktorov, ktoré ste identifikovali. To vám zaručí pokračovať vo svojej práci čo najlepšie. Nech je to už vylepšenie vášho časového manažmentu, získanie podpory od kolegov, obohatenie obsahu práce alebo zmeny v pracovnom priestore, ráta sa akákoľvek zmena k lepšiemu.
  • Získajte podporu: Akceptácia pomoci od priateľov alebo členov rodiny môže taktiež zlepšiť vašu schopnosť zvládať stres. Veľkou výhodou je možnosť získania veľkej časti takejto podpory zo strany vášho pracovného vedenia. Ak nepomáha jedno ani druhé, obrátiť sa môžete aj na psychológa.

Aj vďaka týmto postupom pracuje ERP tím spoločnosti Telegrafia v pokojnom a priateľskom prostredí. Nech je už váš spôsob boja proti stresu akýkoľvek, držte sa ho. Vaša spokojnosť a pohoda v práci je napokon prospešná každému vo vašom okolí.

Článok napísal

Róbert Jakab

Róbert je ako pohyblivá fotografia – pretože je video. Zachytáva 60 snímkov za sekundu, takže keď sa niečo udeje, on to zaznamená. Pracuje na menších videách aby raz natočil večerný film… a potom jeho pokračovanie. Telegrafia 2: Opičia sila

Telegrafia a.s.
ADMINISTRATOR
Kto sme

Viac na preskúmanie