Telegrafia opäť na štarte košického Medzinárodného maratónu mieru

1. októbrová nedeľa – nedeľa o behu, bežcoch, prekonávaní rekordov, medailách a hlavne o zábave. Tento ročník Medzinárodného maratónu mieru bol venovaný Emilovi Zátopkovi, reprezentantovi Československa, ktorý sa preslávil v roku 1952 behom na olympijských hrách v Helsinkách, keď vyhral beh na 5 km, 10 km a dokonca aj maratón, ktorý bežal vtedy po prvý

1. októbrová nedeľa – nedeľa o behu, bežcoch, prekonávaní rekordov, medailách a hlavne o zábave.

Tento ročník Medzinárodného maratónu mieru bol venovaný Emilovi Zátopkovi, reprezentantovi Československa, ktorý sa preslávil v roku 1952 behom na olympijských hrách v Helsinkách, keď vyhral beh na 5 km, 10 km a dokonca aj maratón, ktorý bežal vtedy po prvý krát v živote. Jeho zlatý hetrik zatiaľ nik neprekonal.

Na štart MMM 2017 nastúpilo takmer 13 000 bežcov v dobre známych disciplínach. So záujmom sme sledovali, ktorý zo slovenských bežcov, Tibor Sahajda alebo Jozef Urban, dobehne do cieľa ako prvý a či sa niektorému z nich podarí splniť časový limit na budúcoročné majstrovstvá Európy v Berlíne. Dnes už vieme, že v auguste 2018 budeme fandiť Tiborovi Sahajdovi, ktorý bude po dlhom čase reprezentovať Slovensko ako prvý maratónsky bežec na vrcholnom podujatí.

Po roku dôkladnej prípravy sa na štart najstaršieho maratónu v Európe postavil aj náš bežecký tím. Vo farbách Telegrafie tohto roku bežalo spolu 16 pretekárov. Tento rok sme mali zastúpenie aj v najťažšej disciplíne: Peter Marčák, náš generálny riaditeľ, sa rozhodol zdolať trasu celého maratónu (42,195 km), čo sa mu podarilo v krásnom čase 4:28:51. Klobúk dole pred jeho výkonom.

A čo vravia niektorí bežci na tento ročník?

Maratón
Peter
Tohoročný maratón bol super akcia, ako všetky doteraz. Oproti všetkým doterajším tu však pôvodne jeden rozdiel mal byť. Kým tie predchádzajúce preteky som vždy bežal len po pár týždňoch tréningu s cieľom dobehnúť, tento rok som mal v pláne dlhšiu prípravu a chcel som urobiť aj „nejaký“ čas. Bohužiaľ príprava napokon nevyšla podľa predstáv a ani čas. Takže aj keď som sa chystal túto akciu si skôr „užívať“ v najbližších rokoch len na polmaratónskej trati, budem si musieť v blízkej budúcnosti dať reparát na celej trati. Pravdupovediac sa na to celkom teším.

Polmaratón
Miloš
Tento rok som sa snažil behať s profíkmi pod 4 hodinovou vlajkou. Šlo to na moje prekvapenie až do 18 km. Bežalo sa mi celkom dobre, výborná atmosféra ako vždy. V našom veku už hovorím, ak zdravie dovolí, idem do toho znova o rok.

Laco
Cieľom som prešiel, čo som spokojný, ale s výsledným časom nie. Čiže trénovať a trénovať. Atmosféra ako každý rok perfektná, počasie skvelé, už teraz môžem povedať, že sa určite zúčastním polmaratónu znova.

Mirka
Každoročne je atmosféra na košickom maratóne neopakovateľná, obrovský dav bežcov rútiacich sa Hlavnou ulicou a snažiacich sa dobehnúť malú skupinku profesionálov na čele, davy divákov v uliciach, takmer ideálne počasie, radosť z behu. Kto nezažil, nepochopí.

Štefan
Ako sa mi bežalo? Vynikajúco, bol som plný sily energie a navyše dav ma stiahol tak, že som odbehol polmaratón o 13 minúť lepšie než bol plán a cieľ. Prvé tri kilometre to bolo skôr ako prekážkový beh, keďže som bol vzadu a musel som sa predrať dopredu. Postupne som bežcov obchádzal, pozdravil sa s kolegami a bežal si svoje tempo.

Michal

Veľmi rád som sa zúčastnil tohto ročníka pretekov. V roku 2017 som sa zúčastnil viacerých bežeckých podujatí, ale žiadne sa nedá porovnať s MMM. Super atmosféra, veľké množstvo bežcov a povzbudzujúcich divákov, perfektná trať a skvelá organizácia, čo ešte znásobili ideálne podmienky na beh. Proste, bolo to skvelé. Ak sa bude dať, o rok idem zas.

Štafeta Telegrafia
Branislav
Tento rok sa mi bežalo lepšie ako minulý, aj keď výsledný čas tomu nenasvedčuje. Ešte neviem či pobežím budúci rok, uvidíme či zostavíme štafetový tím znova.

Katarína
Trochu som mala obavy kvôli slabej príprave, ale bežalo sa mi výborne, lepšie ako minulého roku.

Peter
Chcem sa poďakovať celému tímu, spoločne sme dosiahli náš cieľ. Teším sa na ďalší ročník, keď opäť naším súperom nedáme žiadnu šancu.

Viktor
Maratón som doposiaľ nebehal, som ale rád, že som sa zúčastnil. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť, ale vzhľadom na moje doterajšie športové aktivity, budem musieť zvážiť účasť na budúcich ročníkoch. Medaila mi ostáva a môžem sa chváliť vnúčatám, že v dvetisícsedemnástom…

Minimaratón
Petra
Tento rok som trénovala poslabšie, a tak som na minimaratón dotiahla aj môjho manžela. Behalo sa výborne a dokonca som si zlepšila čas o minútu a pol oproti minulému roku.

Andrea
Tohtoročný minimaratón bol môj druhý v poradí. Potešilo ma hlavne, že som dokázala udržať rovnaké tempo a nezvoľnila som. Verím, že sa to bude z roka na rok zlepšovať. Atmosféra bola fantastická, ľudia a hudobníci nás povzbudzovali a najpríjemnejšie boli stretnutia s kolegami, či už na trati alebo popri nej, keď sme povzbudzovali tých, čo sa rozhodli pre dlhšiu trasu.

Mária
Teší ma, že je to aj beh pre rodiny. Podľa mňa by mal každý rodič aspoň raz zobrať svoje dieťa na minimaratón. Je to dobrý zážitok pre deti, a hlavne vidia, že sa to dá úspešne zvládnuť.